Ambulance očekávají masivní zátěž. Ministerstvo s ní ale nepočítá

Praha, 20. 9. 2021, V ambulantních ordinacích přibývá komplikovaných pacientů, kteří odkládali vyšetření během pandemie nebo u nich přetrvávají potíže po covid-19. Podle Sdružení ambulantních specialistů (SAS) bude segment letos jedním z nejvíce zatížených. Úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2022 s tím ale nepočítá. Vyšší náklady pro specialisty přinese i inflace. Hrozí snížení kvality a dostupnosti ambulantní péče.

Počty pacientů v ordinacích ambulantních specialistů rostou. Odhady odborníků naznačují, že tento nárůst by mohl vyústit v podobnou situaci jakou během loňské zimy zažila lůžková zařízení pod náporem koronaviru. Ve většině případů jde nyní navíc o tzv. komplikované pacienty – péče o ně je tedy výrazně dražší a náročnější. „Jde hlavně o případy, kdy u pacientů přetrvávají potíže po prodělaném onemocnění covid-19 a pak také lidi, kteří svou návštěvu u lékaře kvůli pandemii odkládali,“ vysvětluje MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů, a upozorňuje, že právě segment ambulancí bude v následujícím roce v rámci českého zdravotnictví pravděpodobně vůbec nejzatíženější.

Finanční plány ministerstva zdravotnictví ovšem s podobnou situací nepočítají. Sdružení ambulantních specialistů vydalo v neděli 19. září oficiální stanovisko k návrhu nové úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví pro rok 2022, podle kterého není současný návrh slučitelný s realitou, jež se odehrává v ambulantních ordinacích. „Hodnoty bodů, koeficienty a limity regulací jsou evidentně postaveny na myšlence, že máme více pracovat, ale za méně peněz. Problém se tak podepíše i na celkové kvalitě poskytované péče a pocítí jej především pacienti,“ varuje MUDr. Zorjan Jojko. Podle něj povedou nedostatečné úhrady mimo jiné k tomu, že lékaři budou nuceni provádět pacientům méně vyšetření nebo předepisovat méně léků.

Vyšší náklady vlivem inflace

Do nákladů na poskytovanou péči se v současnosti negativně promítá také rostoucí inflace a s ní spojený nárůst cen. „Velmi rychle nám zdražuje vše, co potřebujeme pro provoz ambulancí, a tedy poskytování péče pacientům. Již dnes například platíme za elektřinu až o 10 % víc než loni. Zůstanou-li úhrady ve stejné výši, považujeme za nemožné udržet současnou kvalitu a dostupnost naší péče,“ dodává Jojko.

Ambulantní specialisté proto požadují, aby byla bodová hodnota pro většinu odborností v úhradové vyhlášce ukotvena na hranici alespoň 1,06 Kč, namísto současných 1,03 Kč. Aby bylo možné zajistit dostatečnou péči rostoucímu počtu komplikovaných pacientů, nesmí být také podle SAS hodnota koeficientu v úhradovém vzorci pod úrovní 1,09. Limity na úhradu léků a dalších zdravotnických prostředků by navíc měly být oproti roku 2019 o 15 % vyšší. Současný návrh úhradové vyhlášky přitom počítá s navýšením o pouhých 8 %.